GROSSGLOCKNER TRAIL (GGT 55)

59 km |+ 3.500 m|- 4000 m

Nedávno se nám naskytla možnost zúčastnit se závodu GROSSGLOCKNER ULTRATRAIL přímo v srdci rakouských Alp. Rád se s vámi podělím o tuto zkušenost a třeba to někoho z vás opět motivuje k lepším výkonům. Závod se konal v rozmezí 30.07. - 01.08.2021 v Zell am See - Kaprun - Kals am Grossglockner.

Závod GGUT, který se koná v Kaprunu nabízí možnost výběru ze 4 distancí:
GROSSGLOCKNER ULTRA-TRAIL®  (GGUT 110) 110 km |  6.500 m  
OSTTIROL TRAIL (OTT 80) 84 km  |  5.000 m |
GROSSGLOCKNER TRAIL (GGT 55)  57 km  |  3.500 m |  
WEISSEE GLETSCHERWELT TRAIL (GWT 35) 35 km  |  1.500 m  |  

Po zralé úvaze jsme se přihlásili na trasu GGT 55. Jedná se o náročnou trasu s převážně vysokohorským běžeckým profilem. Vysoká průměrná nadmořská výška na více než polovině trasy znamená další výzvu. S 3.500 pozitivními a 4.000 negativními svislými metry a často technicky velmi obtížným terénem je to výzva pro každého běžce. Předpokladem jsou závodní zkušenosti na srovnatelných vzdálenostech, pokud možno v horách, jistota a zkušenost v alpském terénu. Charakter závodu vyžaduje i běžecké vybavení, které je kontrolováno den před závodem na prezentaci. Potřeba je batoh s 1,5l, kelímek, píšťalka, čepice, rukavice, trailové boty se vzorkem, voděodolná bunda do 10.000mm srážek, alufolie, lékárnička, čelovka, atd.
Předem je určitě potřeba pochválit celou organizaci závodu, kdy vám chodí podrobné emaily, smsky, aktuální změny a novinky. Počasí není ideální a tak dochází ke spojení kategorie 110 a 80 do jednoho závodu a start je posunut z noci na 04:00 hodiny ráno. Na naší trase 55 je trasa zachována, ovšem dochází ke zkrácení časového limitu.  Start našeho závodu je tedy posunut na 7:00 ráno ve městečku Kals am Grossglockner.
Popis trasy:
Z Kals jdete po staré Glocknerstraße do Lucknerhausu, s nádherným výhledem na Großglockner, kolem Lucknerhütte (2 241 m),  poté technicky obtížně na střechu GGT 55 na Pfortcharte (2 838 m). Poté z kopce do Salmhütte a dále po výletních stezkách na Stockerscharte (2 465 m) s nádherným výhledem na Pasterze. Od Stockerscharte je trasa technicky náročná, z kopce přes nádrž Margaritze, nahoru přes Glocknerhaus, na konci přes sněhové pole k dolnímu Pfandlscharte (2 663 m). S posledním pohledem zpět na Großglockner a znovu přes sněhové pole. Do dlouhého sjezdu dolů k Trauneralmu, odtud rovinou do Ferleitenu a poté mírně klesajícím po stezkách do Fusch an der Glocknerstraße. Z Fusche do posledního stoupání, poté z kopce do Kaprunu a středem až do cíle na parkoviště Maiskogel. Trasa prochází kolem 5 ledovců, kolem 300 vrcholů s více než 3.000 m.

Závod GGUT má zde velkou tradici a žije jím celé město. Organizace je velmi výborná a trasa je po celou dobu špičkově značená vlajkami a fáborky. Hlavním partnerem celé akce je společnost Dynafit. Po celý den zde jedou rozhovory a vlastní vysílání na TV programu. Celá akce má pak zázemí připravené od čtvrtka do neděle, kdy vše vyvrcholí předáním cen a závěrečným ceremoniálem.

Ve startovním balíčku obdržíte i velké množství poukazů na lanovky, slevy do sportu nebo poukaz na koupání v Tauern Spa, který můžete využít hlavně po závodě. Během trasy potkáváme spousty národností a na trase cítíte vzájemný respekt. Občerstvovací stanice jsou na vysoké úrovni a zázemí závodu také. Organizátoři mají vše do nejmenších detailů promyšlené a na startovním čísle máte i vlajku své země.
Po celou dobu je o vás skvěle postaráno a tak na vás už zbyde jen to nejlepší. Splnit závod a dorazit do cíle. Po celou dobu trasy je potřeba přejít včas 5 STOP stanic a hlídat si tak limity, kdy musíte projít měřenou bránou. Od počátku stoupáme velmi svižně takže, máme slušnou časovou rezervu na prvním a druhém vrcholu. Pokud bych to měl shrnout, tak si nejdříve odškrtněte halfmaraton, kdy přelezete dvakrát do výšky 3.000 metrů a pak už vás čeká dalších 38km, kde máte ještě poslední stoupání na 1.600 m. Pasáže závodu jsou velmi technické, takže buď jen stoupáte nebo prudce klesáte. O rovinkách to zde moc není, takže dohnat čas na nějakém delším seběhu není úplně jednoduché.  Při seběhu je důležité dávat pozor, protože občas pod vámi ujede kámen nebo zbytky sněhu. 2-3x jsem uklouznul také.  Všechny těžké pasáže a horské úseky jsou pečlivě hlídané horskou službou. Nejvíce si užíváme klesání přes ledovec a zbytky sněhu. Je to super jízda dolů, jen bez lyží.  Celou trasu zvládáme bez nějakých extra doplňků, postačuje jídlo a polévka na stanicích občerstvení. Na doplnění energie si bereme na stanici ledovou kolu a 2x zkusíme místní pivo. Všeho je vždy dostatek, od ovoce, oplatek, gelů, sýrů atd.  Na stanici vždy doplníme vodu a ionťák do batohů a jedeme dále. Od rána je slušné teplo. Velká výhoda jsou horské potoky a vodopády, takže ochlazení vodou je možné téměr kdykoliv. Největší zážitek začíná za 40. kilometrem, kdy začne lehce pršet. Lehký déšť se mění v silnou průtrž a tak za chvíli vytahujeme bundy.  Závěrečné stoupání v kombinaci se silným deštěm už je opravdu v nohou cítit. Je potřeba ocenit, že hůlky jsou dnes skvělým a potřebným doplňkem jak na stoupání, tak i na prudké klesání. Déšť neustává a začíná se zatahovat obloha. Vytahujeme čelovky a poslední magnesium a zahajujeme poslední klesání, které se mění v bahenní lázně. Sestup do města a doběh do cíle, který hodinky označují na 59.kilometru a čas kolem 14 hodin na trase. Závěrečná fotografie, parádní medaile a už se těšíme do stanu na jídlo a pivo.  

Celý závod absolvujeme ve dvojici za Vrcholy Středohoří:
Lukáš Veselý CZE 58.56km 14:27hod. na trase / běžecký čas na trase 12:55hod.
Petr Gehlert CZE 58.56km 14:27hod. na trase / běžecký čas na trase 12:55hod.
44% stoupání, 37% klesání a 19% rovina
Nejrychlejší čas na km: 5:15
Nejpomalejší čas na km: 42:55 na střechu Pfortcharte

Závod je opravdu technicky náročný, ale určitě můžeme doporučit tento super zážitek.  Extrémní běh ve vysoké nadmořské výšce, prudké výstupy, pasáže se sněhem a ledovcem střídající technicky velmi náročné běžecké sestupy do údolí dělají tento závod jedinečný. Zážitek, který doporučujeme všem nadšencům trailrunningu. Jako bonus máte během závodu zimu, mlhu, vítr, vedro a prudký déšť

Stojí to za to! Každému co vyhovuje! 

https://www.ultratrail.at/