GROSSGLOCKNER TRAIL (GGT 55)
59 km |+ 3.500 m|- 4000 m
Po loňské výborné zkušenosti se i letos vydáváme na jeden z nejlepších trailových závodů v Evropě s názvem GGUT, který se tentokrát konal od 29.7. - 31.7. v centru Kaprunu. Závod GGUT, který se koná v Kaprunu nabízí možnost výběru ze 4 distancí:
GROSSGLOCKNER ULTRA-TRAIL® (GGUT 110) 110 km |6.500 m |
nebo možnost i jako ½ v týmu
OSTTIROL TRAIL (OTT 80) 84 km |5.000 m|
GROSSGLOCKNER TRAIL (GGT 55) 59 km |3.500 m|
WEISSEE GLETSCHERWELT TRAIL (GWT 35) 35 km |1.500 m|
Pro letošní rok jsou zde hlavní změny a to, že start a cíl je nasměrován přímo do centra městečka, kde je vytvořeno závodnické depo a kompletní zázemí. Tím je samozřejmě doplněna daleko lepší atmosféra celé akce. V dostupném zázemí najdeme i několik stánků od Dynafit, Salomon, Adidas, které zde mají po celou dobu akce své zázemí. Registrace a kontrola závodních batohů probíhá hned vedle, v největším 4. patrovém sportu Bründl. Po kontrole a registraci obdržíte závodní náramky a tradiční tašku včetně dalších dárků od Dynafitu a místních poukazů, které máte možnost využít po celý víkend trvání této akce. Ideální propojení všech služeb, které na sebe navazují – lanovky, Tauern Spa, Bründl sport. Letos se naštěstí i díky počasí uskutečňují všechny kategorie, i když déšť je zde tradiční přítel závodu. Pokud už se vydáte na zahraniční závod, je rozhodně lepší naplánovat výlet na několik dní a užít si atmosféru a výlety do blízkých Hohe Tauern. Letošní ubytování máme přímo kousek od centra Kaprunu v dochozí vzdálenosti do centra. Další výhoda k ubytování je místní Summer card, karta se kterou máte vstupy na všechny lanovky a výlety zdarma. Přehled všech výletů v dané lokalitě najdete v průvodci. Určitě dobrý bonus, který je možné získat při ubytování na 3 dny a více podle přesné nabídky vašeho ubytovatele.
Ještě před závodem stíháme navštívit vrcholy Schmittenhohe 1965 m. a známou vyhlídku Kitzsteinhorn Gletscher 3203 m. Kitzsteinhorn je vrchol v Alpách v pohoří Vysoké Taury, ležící v katastru obce Kaprun v rakouské spolkové republice Salcbursko. Patří do centrální části Vysokých Taur a leží severně od nejvyššího rakouského vrcholu Grossglockner. Dosahuje výšky 3203 metrů nad mořem.
Na vrcholech testujeme domácí polévky a radler, je zde i muzeum s prohlídkovou trasou a štolou přímo ve skále, bobování na ledovci a parádní výhledy na Vysoké Taury. Díky dobré dostupnosti se jdeme podívat i na start závodu 110 km. Česká republika je zde hojně zastoupena na všech závodních distancích. Je vidět, že závod táhne a kromě ČR jsou zde i další Evropské a Světové státy plně zastoupeny.
Start našeho závodu je v sobotu ráno v 6:00 v Kals am Grossglockner. Prvních 10 km je krásné a táhlé stoupání až na vrchol Pfortcharte (2 838 m), kde najdete první občerstvení. Všechno potřebné vám zde doplní. Letošní trasa má drobné korekce a tak znovu stoupáte na vrchol kolem chaty Salmhütte a následně technicky klesáte k přehradě Stausee Margaritze. Následuje stoupačka na Glocknerhaus, kde je první stanice s teplým jídlem. Za sebou zde máte kolem 22 km + 2000 m. technického výstupu a sestupu. Náskok na stopku máme kolem 2-3 hodin takže pohoda. Po drobné pauze s výhledem na přehradu náš čeká nejvyšší stoupání na sedlo Pfandlscharte, kde máme i krásný výhled na Grossglockner. Zde je to místo kdy podruhé vyjde na chvíli sluníčko, jinak je to dnes celé trochu větrnější s občasným deštěm. Největší očekávání bude za sedlem, zda tady bude sněhové pole jako vloni, ale pro letošní rok jsou to pouze spíše bahenní a kamenné lázně a následuje dlouhý technický sestup směr Ferleiten a Fuchs. Zde jsou to již volnější rovinky a můžete to konečně rozběhnout na 30-40 km pokud vám síly dovolí. 43. km je poslední velká stanice a poslední stopka ve Fuchsu, zde se potkáváme s českými běžci kteří nás dobíhají na trase 80 a 110 km. Trasy tvoří jeden velký okruh akorát trasa 80 a 110 startuje vždy o kopec před, ale doběh mají všechny trasy 55-80-110 stejný. Jediná trasa 35 km jde opačně v protisměru a končí také v centru Kaprunu. Běžci ze 110 nám vyprávějí, jaká to byla v noci dešťová pecka a tak se není co divit, že jich plno v půlce skončilo. Nám z Fuchsu zbývá poslední stoupání na Kreuzkopf 1914 m a 15 km do cíle. Síla Alp se opět ukazuje a tam kde stačila větrovka, je nutné vytáhnout nepromokavou bundu a je jasné, že doběh lesem bude zase bruslení na bahně přes kořeny. Po zdolání posledního vrcholu už začínáme klesat lesem směr Kaprun. Za nočního svitu čelovek a slušné únavy finišujeme na náměstíčku v Kaprunu a odcházíme na zasloužené točené. Byla to slušná jízda, počasí bylo velmi proměnlivé, ale nakonec vše dobře dopadlo.
Následující den ještě stíháme ráno vychodit únavu na soutěsky a blízké jezero s názvem Sigmund Thun-Klamm a Klammsee. Nejlepší část programu je večerní návštěva Tauern-Spa, kde můžete relaxovat s výhledem na Taury. Pak už zbývá jen zabalit, nakoupit místní sýr a pivo a vydat se 600 km směr domov. Uvidíme za rok, zda přidáme do třetice stejnou trasu nebo vyrazíme nově na delší 80/+5000 m. Letošní cíl byl hlavně a tom spíše v poklidu dorazit do cíle. Vidíte, že se dá natrénovat i na složitější závod po zdravotní pauze. Letos běhám spíše až od června v nějakém slušnějším tempu. Potom, co jsem letos 5 měsíců zdravotně vypadl ze všech sportů, získávám kondici především na oblíbené sérii Běhej lesy 22-43 km a poslední měsíce bylo nutné točit pyramidy na Milešovce a přidat tréninku v posilovně.
A závěrem… proč se vyplatí vyrazit na GGUT ?
Profesionální organizace, výborné zázemí, doplňkový program, online TV přenosy, studio, vouchery a propojení se zábavou ve městě, dárky od Dynafitu, našlapané občerstvení, zastoupení z celé Evropy, parádní výhledy, sluníčko, vítr, sníh, déšť a hlavně pocit, že zde opravdu, chtějí, aby každý závodník na trase dostal to nejlepší. Závod je to technický a těžký, ale s touhle podporou to rozhodně zvládnete.
Za účastníky zájezdu sepsal Lukáš Veselý, spoluúčast na trase Petr Gehlert, Kamila Musilová.
https://www.zellamsee-kaprun.com/de