Přehled vrcholů, které jsou předmětem výzvy 77 KM

Jedná se o okruh spojující tyto body a vrcholy.  Nejvyšší horou je královna středohoří Milešovka a proto se na ní podíváme rovnou 2x z více stran a proběhneme přes všechny 4 trasy, které přes horu vedou. Dalším důležitým bodem jsou i známé vrcholy Lovoše a Kletečné, ze kterých je nádherný výhled na všechny strany středohoří. Během trasy proběhneme i malebné Opárenské údolí, rozhlednu Radejčín a vše zakončíme seběhem nad údolím Labe přes vodopád Vrkoč až na zámeček Větruše v Ústí nad Labem. Start a cíl je ve stejném bodě, na Větruši v Ústí nad Labem.

Milešovka

Milešovka je nejvyšší hora Českého středohoří. Její vrchol leží ve výšce 836,7 m n. m. Jméno získala podle nedaleké obce Milešov (2 km). Z vrcholu hory je kruhový rozhled do dalekého okolí, Milešovka totiž všechny ostatní vrchy v Českém středohoří výrazně převyšuje a je považována za největrnější horu Česka.

Zvon

Francká hora, dříve nazývaná starším názvem Zvon, je vrch v Českém středohoří. K nejzajímavějším skalním útvarům patří mohutná jižní stěna Hlavní masív, která je vysoká asi třicet metrů. Na vrchol nevede žádná turisticky značená trasa.

Kleč

Kleč je zalesněný kopec sopečného původu v Českém středohoří asi 1,5 km jihovýchodně od Kostomlat pod Milešovkou. Na vrchol, který dosahuje výšky 720,9 m n. m., nevede žádná cesta.

Pařez

je se svou výškou 736 m n. m. třetí nejvyšší vrchol Českého středohoří. Jde o kopulovitý, zalesněný vrch, který se nachází asi jeden kilometr jihojihovýchodně od obce Kostomlaty pod Milešovkou.

Hrad Kostomlaty

Kostomlaty jsou zřícenina šlechtického hradu z první poloviny 14. století na kopci Kostomlaty nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou. Byl opuštěn na konci 16. století. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Hlaváč

hora 679 metrů nad mořem. Na vrchol nevede žádná turisticky značená trasa.


Milešovský kloc

Je 674 m n. m. a je jednou z hor Českého středohoří. Nachází se severozápadně od vsi Milešov, po které je pojmenován. Stejně jako okolní kopce je sopečného původu a spadá do CHKO České středohoří.

Větruše

Větruše (dříve též Ferdinandova výšina) je spočinek kopce Ořechovka, jenž se tyčí nad údolím řeky Labe na území města Ústí nad Labem. Tvoří jednu z významných dominant města a je oblíbeným výletním cílem. Nachází se zde zámeček s rozhlednou, restaurací a hotelem.

Lovoš

je nefelinitová hora nedaleko Lovosic. Jeho vrchol leží v nadmořské výšce 570 m n. m. Nachází se v Českém středohoří na dolním konci Polabí. Na vrcholu byla postavena turistická chata, od které je výhled na všechny strany.

Kletečná

je jeden z dominantních neovulkanických kopců Českého středohoří. Kopec se nachází v katastrálním území Kletečná obce Velemín v okrese Litoměřice. Zalesněný vrchol se nalézá zhruba jeden kilometr od vesnice. Nachází se ve výšce 706 m n. m.


Rozhledna Radejčín

někdy také nazývaná „rozhledna Dubice“. Nachází se na bezejmenné kótě 375 m n. m. v Českém středohoří, cca 600 m vzdušnou čarou severovýchodně od železniční zastávky Radejčín.

Vrkoč vodopád

je chráněné území ležící v okrajové části krajského města Ústí nad Labem. Vede k němu naučná stezka Větruše – Vrkoč dlouhá přibližně 4 km. 

Košík